Standardizované extrakty

Ájurvédské produkty založené na standardizovaných extraktech Planet Ayurveda

vikram2  "V ájurvédě se uvádí, že dávka čistých bylinných prášků by měla být 3 - 6 gramů. Pokud  vložíme do kapslí surové rostliny, nedosáhneme při daném množství žádné výsledky. Pro použití bylinných prášků jsem vyvinul sortiment bylinných práškových směsí - Churny, přičemž jednotlivá balení obsahují syrové bylinné prášky s vynikajícími výsledky.

Pokud ale chcete dosáhnout podobné výsledky při menším dávkování (v kapslích), zde jsou důležité právě extrakty. Proto jsme vyvinuli bylinné standardizované extrakty. Používám je už více než 15 let ve své praxi a dosahuji díky nim výborné výsledky. "  

 Dr. Vikram Chauhan , CEO a zakladatel značky Planet Ayurveda

 Nepřehlédněte video o významu extraktů v ajurvédě.

 

Extrakce

Běžně používaná technika extrahování aktivní látky z nezpracované rostliny se jmenuje extrakce. Výběr činidla je pro přípravu extraktů klíčový. Extrakty se připravují oddělením rozpustných složek od rostlinných pletiv pomocí vhodného činidla, jako je např. alkohol, voda nebo éter. Získaná tekutina se pomocí vypařování stane koncentrovanější, čímž získáme tekutý extrakt, resp. při odpaření téměř do úplného vyschnutí, získáme tuhý extrakt. Podle typu použitého činidla se extrakty dělí na alkoholické, éterické nebo vodní.

Standardizovaný bylinný extrakt

Standardizovaný bylinný extrakt je připraven tak, aby obsahoval určitý předem stanovený obsah aktivní složky. Například standardizovaný extrakt Ashwagandha (Withania somnifera) obsahuje vždy minimálně 1,5% withanolidů. Koncept standardizace má obrovský dopad na kvalitu bylinných produktů. Standardizace napomáhá nastavit složení bylinného přípravku tak, aby obsahoval definovaný obsah s jasně daným poměrem aktivních složek s terapeutickým účinkem. 

Nejzřetelnější výhodou standardizace je garance obsahu jedné nebo více aktivních složek či sloučenin. Standardizace ale zajistí mnohem více než jen garantovanou úroveň látek. Standardizace zajistí konzistenci složení a tím i konzistenci účinku jakéhokoli bylinného extraktu.

Chemická analýza provedená vhodnými technikami jako je vysoce výkonná kapalinová chromatografie, kapalinová a plynná chromatografie, chromatografie na tenké vrstvě, je klíčovým aspektem standardizace. Standardizovaný extrakt je standardizovaným s ohledem na jednu nebo více specifických složek nebo skupinu složek. Ve většině případů se standardizace provádí podle jednoho nebo více klíčových aktivních složek. V případech, kdy nebyly identifikovány klíčové aktivní složky, standardizace nemůže být provedena.

Výhoda standardizovaných extraktů použitých v produktech Planet Ayurveda

Chemické složení typické pro původní rostlinu zůstává stejné i v standardizovaných extraktech, navíc ale nabízí výhodu garantované úrovně určitých klíčových složek. Narůstající počet přírodních léků, které jsou připraveny na základě standardizovaných bylinných extraktů, má potvrzenu svoji klinickou účinnost klinickými zkouškami.

Příčina účinnosti produktů značky Planet Ayurveda je jednoduchá: standardizované extrakty nabízejí stálý a opakovaně dosažitelný terapeutický účinek při nejvyšším možném stupni bezpečnosti. Standardizované extrakty poskytují lepší klinické výsledky než nezpracované byliny .

Přehledné schéma výroby standardizovaných extraktů naleznete zde.

Standardizované bylinné extrakty Planet Ayurveda versus nezpracované byliny

Protože běžné extrakty se zpracovávají přímo z nezpracovaných bylin, mohou dosahovat různý obsah složek, různou kvalitu a různé terapeutické účinky. Různorodost u bylin je obrovská, dokonce i mezi zástupci stejného druhu. Jinak řečeno, dvě rostliny stejného druhu mohou stejně vypadat, stále ale mohou mít výrazně odlišnou úroveň aktivních složek, které obsahují. Přírodní přípravky vyrobené přímo z bylin se mohou výrazně lišit ve svém chemickém složení a nemohou poskytnout stejné terapeutické účinky. Protože pacient i lékař nebudou moci zpozorovat tento rozdíl, nebudou ho moci ani kompenzovat. Následkem toho mohou být nekonzistentní výsledky léčby.

 Standardizované bylinné extrakty Planet Ayurveda použité v kapslích nabízejí tyto výhody oproti kapslím, které obsahují surový bylinný prášek:

  1. Vysoce kvalitní bylinný extrakt, který obsahuje stále úrovně přesně určených složek.
  2. Standardizované bylinné extrakty obsahují kromě přesně určené úrovně aktivních složek i všechny ostatní složky byliny (některé z nich mohou přispět k celkovému terapeutickému účinku - tzv. Synergický efekt).
  3. U bylinných extraktů se důsledně kontroluje jejich kvalita během všech fází výroby, od pěstování, přes sklizeň až po zpracování.

 Klinické výhody:

Standardizované bylinné extrakty značky Planet Ayurveda v kapslích mají zřetelné klinické výhody:

  1. Vysoce kvalitní extrakty s konzistentní účinností.
  2. Konzistentní účinnost umožňuje přesné užívání.
  3. Konzistentní účinnost umožňuje konzistentní klinické výsledky.
  4. Vysoká kvalita kontroly zajišťuje kvalitu a bezpečnost standardizovaných bylinných extraktů.